W Polsce dozwolonych jest pięć podstawowych metod amatorskiego połowu ryb:
I. Metoda Gruntowo-spławikowa, którą możemy podzielić na następujące techniki:
1. Technika spławikowa, w której z kolei wyróżniamy kilka sposobów połowu między innymi: Klasyczną metodę spławikową, metodę odległościową, bolońską oraz metodę angielską (Waggler). W tej technice, jako wskaźnika brań stosujemy spławiki ich rodzaj, kształt, rozmiar i sposób montażu zależy od rodzaju łowiska, metody połowu oraz warunków panujących aktualnie na łowisku.
2. Technika gruntowa, tu wyróżniamy też kilka różnych sposobów np. angielska metoda "The method feeder", metoda z koszyczkiem zanętowym lub sprężyną. W technice gruntowej, jako wskaźnika brań nie używamy spławika a np. elektronicznego sygnalizatora brań lub drgającej szczytówki w wędziskach typu Feeder lub Picker.
II. Metoda Spinningowa.
W metodzie spiningowej łowimy ryby drapieżne, wyłącznie na sztuczne przynęty. W technice spinningowej połowów dokonujemy wędką trzymaną w ręku, zarzucając sztuczną przynętę np. gumową imitację rybki uzbrojoną w kotwiczkę lub dwie i zwijając żyłkę w ten sposób by przynęta prowadzona w wodzie wabiła i prowokowała do ataku drapieżniki. Natomiast brania odczuwamy bezpośrednio na blanku wędki lub obserwujemy zachowanie się szczytówki. W tej metodzie nie wolno stosować żadnych wskaźników brań zamontowanych na żyłce.
III. Metoda Muchowa.
Metoda muchowa polega na połowie ryb na sztuczną przynętę z powierzchni wody. Do tej metody używamy wędki z kołowrotkiem o szpuli ruchomej oraz „sznura muchowego” (niezatapialnej linki zamiast żyłki głównej). Tradycyjnej żyłki możemy używać wyłącznie, jako przyponu o długości nie większej niż dwukrotna długość wędziska.
IV. Metoda Podlodowa.
Metodę tą stosuje się zimą, kiedy zbiorniki wodne pokryte są wystarczająco grubą warstwą lodu. W lodzie należy wywiercić otwór o średnicy nie większej niż 20 cm. Połowu dokonujemy specjalną wędką o długości nie mniejszej
niż 30 cm. Łowimy na przynęty sztuczne i naturalne, z tym że nie wolno stosować żywca ani martwej rybki.
V. Metoda Trolingowa
Troling to metoda polegająca na połowie ryb na wędkę z łodzi znajdującej się w ruchu a polegająca na holowaniu przynęty (trolingowaniu). Metoda ta wymaga użycia specjalnego, dość wytrzymałego sprzętu, zwłaszcza, gdy zamierzamy trolingować w morzu. Do tej metody wykorzystujemy wyłącznie przynęty sztuczne.