
Kwiecień 2016
01-04-2016 Zaciszanka - pierwsze testy stanowiska i metody na zestaw skrucony.
Wędka: Tyczka 9-cio elementowa 11m Mikado Blue FOX 1100
Metoda: Spławikowa, zestaw skrucony
Zanęta: Klasyczna na wody stojące.
Przynęta: Białe robaki, pinki.
Kuba.


01-02 Kwietnia 2016 r.
02-04-2016 Blachownia - dalsze pruby i testy.
Wędka: Tyczka 9-cio elementowa 11m Mikado Blue FOX 1100
Metoda: Spławikowa, zestaw skrucony
Zanęta: Klasyczna na wody stojące.
Przynęta: Białe robaki, pinki.
Kuba.








Pająk
15 i 18-04-2016 Zbiornik w Pająku
Pogoda nie rozpieszczała, nie można się oburzać w końcu to dopiero kwiecień. Jak na te warunki to całkiem niezłe wyniki. Kuba wreszcie opanował mniej-więcej tyczkę i cały ten rytuał, jedynie ma jeszcze problemy z holem większych ryb. Dlatego też kilka takich nie dało się sfotografować, a te które się poddały nie należą do olbrzymów. Na zdjęciach kolejno: Lin, wzdręga, płotka i kolejny lin.
Wędka: Tyczka 9-cio elementowa 11m Mikado Blue FOX 1100
Metoda: Spławikowa, zestaw skrucony
Zanęta: Klasyczna na wody stojące.
Przynęta: Białe robaki, pinki.
Kuba.





Maj 2016
15-05-2016 Zawady gm. Popów - Liswarta.

Niedziela 15 maja. Pogoda zmienna, raczej zimno 12-15 st. Zachmurzenie małe, czasami zaświeciło słońce, czasami pokropił deszczyk. Miejsce bardzo fajne, uciąg wody nie za duży, idealnie na przepływankę. Efekty niezbyt spektakularne, bo wszystkie rybki w granicach 20 cm. Uklejki oczywiście mniejsze, poza tym: płotka, klenik, jaż, jelec.
Brania raczej intensywne do południa w godz. popołudniowych osłabły i w zasadzie brały już tylko uklejki i to z opadu jak i z dna.






20,21-05-2016 Zawady gm. Popów
Rzeka Liswarta.

W piątek po południu i w sobotę od rana wybraliśmy się znowu na Liswartę. Pogoda rewelacyjna, ciepło, słonecznie, bezwietrznie. W piątek łowiliśmy od godziny 14:00 brania były bardzo intensywne ale niestety tylko drobnica, w większości ukleje 10-15 cm i płotki do 20 cm jakiś mały jaź. Wieczorem w łowisku pojawił się szczupak. Był bezczelny i porwał nam dwie ukleje razem z przyponami, podczas holowania. Postanowiliśmy nazajutrz wyposażyć się w żywcówkę i porządny zestaw z wolframem i mocną kotwicą. Dzień miał się już ku zachodowi a brania prawie zupełnie ustały. "Zbój" skutecznie przepłoszył nam ryby z łowiska.


W sobotę rybki były już dużo mniej aktywne. Problemem było nawet złowienie uklejki na żywca, ale po zanęceniu w końcu się udało. Zestaw z bombką i 10 cm uklejką na końcu, wylądował w końcu w wodzie. Szczupaka ani widu. Żaden drapieżnik nie grasował w okolicy, przynajmniej nie było tego widać, żadnych spektakularnych ataków w zaroślach po drugiej stronie rzeki, jak dzień wcześniej. Po jakiejś godzinie daliśmy za wygraną i żywcówka poszła w trawę, martwa uklejka spoczęła na dnie. Zaczęły się brania uklejek i małych płotek. W większości na tyczkę na zestaw z 12 gramowym dyskiem na przytrzymanie w nurcie. W końcu jakieś porządne branie i płoć 32 cm, pięknie wybarwiona prawie jak wzdręga.







Następne brania na tyczkę jak i na Bolońską przepływankę to uklejki. Nagle zapomniana już żywcówka leżąca w trawie ożywa. Zacięcie i odjazd na jakieś 5-6 metrów, O'K hamulec za luźno!
Po korekcie hamulca jeszcze jeden odjazd ale już dużo krótszy, kilka piruetów jakieś salto i w końcu "Zbój" ląduje w podbieraku.
68 cm 2,5 kg żywej wagi.
Płoć 32 cm
Szczupak 68 cm/2,5 kg
Lipiec 2016
od 09 do 16-07-2016
Zawóz gm. Solina
pow. leski woj. podkarpackie.
Jezioro Solińskie.

Widok z lotu ptaka od strony zapory w Solinie.
Zbiornik wodny utworzony poprzez spiętrzenie Sanu zaporą w miejscowości Solina. Budowę zapory rozpoczęto w 1960 r. Główne prace ziemne i roboty fundamentowe zakończono w 1964 r. W lipcu tegoż roku rozpoczęto wznoszenie korpusu tamy. Podstawowe prace betoniarskie przy zaporze zamknięto pod koniec lutego 1968 r. W międzyczasie trwała budowa budynku elektrowni i montaż urządzeń hydroenergetycznych. Wstępny rozruch pierwszej turbiny odbył się 9 marca 1968 r., a 20 lipca tegoż roku (w przeddzień święta 22 lipca) oddano zaporę do eksploatacji.
Zbiornik ma powierzchnię ok. 22 km² i największą w Polsce pojemność (472 mln m³). Jezioro ma bardzo rozwiniętą linię brzegową (ok. 166 km przy średnim stanie wody z lustrem na poziomie 420 m n.p.m.), z licznie występującymi zatoczkami – ujściami strumieni. Maksymalna głębokość zbiornika to 60 m przy zaporze. Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna o mocy 200 MW.
W wodach zbiornika występuje obecnie duża rozmaitość gatunków ryb. Głównie spotykane są sandacze oraz okonie, ale również duże okazy boleni, leszczy i płoci, szczupaków, sumów, karpi i kleni. Liczne okazy dorodnych karpiowatych można obserwować w wodach jeziora z korony zapory: korzystają one tu z obfitego dokarmiania przez zwiedzających zaporę turystów.
Domki na Zielonym Wzgórzu w Zawozie.



Zawóz
Zawóz – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Solina. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego. Wieś leży po południowo-zachodniej stronie zalewu Solina.







Znalezienie dogodnego miejsca do wędkowania w sezonie graniczy tutaj z cudem. Brzegi zatoki okupowane przez wędkarzy z całej Polski. Przyczepy, namioty, szałasy.
Jedna ekipa wyjeżdża, druga przyjeżdza, tak że lepsze miejsca są zajęte przez cały sezon.
Tu gdzie udało nam się połowić było raczej płytko i dość dużo roślinności zanóżonej. Mimo wszystko udało się troszkę złowić.
Podstawą były leszcze, ale i płocie,
okonie, klenie a nawet węgorz.
Sierpień 2016











Płotka 32 cm złapana na tyczkę, na białe robaki.
Rekordowa Płotka 40 cm - 1,12 kg złapana na tyczkę, na białe robaki.


08,09-08-2016
Kędzierzyn - Koźle woj. opolskie.
rzeka Odra
Łowisko na rzece Odrze nieopodal wlotu Kanału Gliwickiego. Na zdjęciu po lewej widoczny jest stary, teraz już raczej nie używany port i stocznia remontowa dla barek. (ten charakterystyczny widelec)
Gwiazdka to miejsce gdzie łowiliśmy.
Kliknij na zdjęcie aby powiększyć.
24,25-08-2016
Opole - Krzanowice / Czarnowąsy
rzeka Odra
Rzeka Odra w Opolu przed śluzą Wróblin przy ul. ks. Alojzego Ligudy ma szerokoś ok. 80-90 m płynie raczej wolno. Uciag to jakieś 4-6 g. Linia brzegowa uregulowana. głębokość wacha się od 2 do 3,5 m. Gwiazdka to miejsce w którym łowiliśmy.



Dojazd dość dobry, brzeg kamienisty schodzi dość stromo bo już na dwóch-trzech metrach rzeka ma głębokość około 3 metry.
Miejsce bardzo urokliwe tak w południe jak i o zachodzie słońca. W ciągu dnia przy pięknej słonecznej pogodzie i temperaturze 28 st. brania średnie w większości krąpie i małe leszcze, no i dwie brzany.









Dwie brzany 44 i 46 cm złapane na method feeder ok godz. 14:00 Białe robaki (3-4 szt.) ze zwykłą płociową, rzeczną zanętą.
Poniżej leszcz złąpany przez Kubę na feeder z koszyczkiem na tą samą zanętę i białe robaki ale nieco póżniej bo ok. 23:00. (zdjęcie zrobione nazajutrz rano bo mój aparat kiepsko robi zdjęcia z lampą.
Edward łowił na dwa feedery i złowił też dwie brzany -
57 cm i 43 cm i chyba dwa leszcze ale nie rekordowe.
Poniżej brzany Edzia.
Oprócz leszczyków i krąpi trafiały się jak widać też drapieżniki.
07-09-2016
Zbiornik "Elsen" Częstochowa dawniej "Huta Częstochowa" (a jeszcze dawniej Bolesława Bieruta)
Piękny sandacz, na spławik i to na białego robaka. Godz 9:40, słonecznie, temperatura jakieś 17 stopni ale robiło sie coraz cieplej. Zestaw lekki na płoteczkę spławik 3g przypon 0,10 haczyk 16 ochotkowy, przynęta jeden biały robak i bęc, branie. Od razu się domyśliłem że to nie płoteczka. Po zacięciu rybka natychmiast poszła w stronę dna, ze względu na przypon no i haczyk popuściłem hamulca żeby mogła sobie trochę pobrykać. Nie chcąc zerwać zestawu bawiłem się z nią chyba z 10 minut, ale udało się, Piękny mętnooki.
Sandacz 66 cm. (hura!)



To mój pierwszy wymiarowy sandacz.